EMDR-терапія – дуже ефективний та швидкий метод роботи з травмою, що запускає природній механізм самозцілення

В рамках свого навчання в Ріджент Університеті, я вивчала надзвичайно ефективний спосіб допомоги своїм клієнтам. Це EMDR—ТЕРАПІЯ.

Скорочення EMDR розшифровується як «Eye Movement Desensitization and Reprocessing».  На російську мову назва EMDR – методу перекладається як «десенсибилизация с помощью движений глаз и репроцессинг » або коротко – «ДПДГ».  див.  вікіпедію

EMDR – унікальний метод психотерапії,  що грунтується на принципі самозцілення психіки (подібні рухи очей відбуваються у людини під час сну).  Ці рухи можна використовувати спеціально для допомоги мозку перепрацювати Травмуючі спогади, які ніби «застрягли.»

ЯК ЦЕ ВИГЛЯДАЄ?

Терапія EMDR використовує біполярні (по горизонтальній осі) стимулюючі рухи очей, або ж (поплескування або дотик) або почергову подачу звуків. Симетрична, двостороння стимуляція з активізує протилежні сторони мозку, які як би «виводять на рівень усвідомлення спогади, що травмували психіку -певні  емоційні події), які були” спіймані в пастку “нервовової системи і періодично нагадують про себе у вигляді різних психічних симптомів, відчуттів у тілі.

В результаті подібної стимуляції, шляхом близьким до природного, на нейрофізіологічному рівні, психіка травмованої особи звільняє себе від заблокованих» застиглих» спогадів викликаних психотравмою.

ЯК ПРАЦЮЄ EMDR?

Яким же чином нехитрі руху очей дозволяють людині надзвичайно швидко оговтатися від наслідків стресу і психологічної травми?

 Як відомо, в головному мозку спочатку «осідає», а потім проходить своєрідне «переварювання» майже будь-яка сприйнята людиною інформація. В основі цього лежить дуже складний фізіологічний механізм утворення нервових зв’язків між клітинами мозку – нейронами.

 Коли людина проживає якесь травмуючу подія, дистрес, інформація про це також складується в мозку, проходить переробку і перетворюється в життєвий досвід.

 Приклад. З нами сталася неприємність – скажімо,посварилися з коханою людиною. Ми стурбовані цим: думаємо про те, що сталося, говоримо про це, нам це сниться. Через певний час занепокоєння знижується, ми ж набуваємо досвіду: починаємо краще розуміти те, що відбувалося, дізнаємося нове про себе і інших, а також набуваємо можливість більш ефективно справлятися з подібними ситуаціями в майбутньому.

 Але от прикрість – згаданої переробки негативу може і не відбутися!

Найпоширеніші причини цього:

 • травмуючий подія відбувається в дитячому віці, коли мозок не володіє достатнім ресурсом для успішної переробки;
 • травмуюча подія має повторюваний характер;
 • травмуюча подія занадто болюча для організму.

І мозок, заради збереження душевного здоров’я, може «піти на крайні заходи»: запхати негативну інформацію куди подалі, відмовившись від її переробки. Це як «файли, що зависли на робочому столі комп‘ютера»

Так, це дозволяє вижити в момент дистресу. Але і побічний ефект також присутній у вигляді постійного збудження окремих ділянок мозку (див. Малюнок). Звідси виникають нічні кошмари, тяжкі спогади або нав’язливі думки – стандартні симптоми ПТСР.

Саме тому людину так  КОЛОТИТЬ, КОЛИ вона потрапляє в ситуації, що мають хоча б деяку схожість з ситуацією травми!

Наприклад, хто пережив переляк в ліфту, літаку. ДТП часто  не можуть більше користуватися ліфтом, літаком , машиною.

 Будь-яка психотерапія спрямована на те, щоб допомогти людині: а) «дістати» наявний негатив з неусвідомлюваного; б) переробити його.

 Але мозок «сховав» це все не заради власної розваги. Тому клієнтові часто доводиться стикатися з так званим «опором»: небажанням мозку ворушити неприємні переживання.

У EMDR-терапії ці недоліки зведені до мінімуму.

ДПДГ забезпечує достатню десенсибилизацию (зниження чутливості), в результаті чого мозок перестає «боятися» знову запустити вроджений механізм по переробці стресової, травмуючої інформації.

І тоді пов’язана з травмою інформація з кожною серією рухів очей починає прискореним чином переміщатися по нейрофізіологічним  шляхах, поки не буде досягнуто її безболісне усвідомлення і «розчинення» – інтеграція з уже наявною позитивною інформацією. В результаті, пам’ять на події залишається, але порушення психічного здоров’я виявляється нейтралізованим.

До основних переваг ДПДГ можна віднести

 • короткостроковість досягнення результатів психотерапії
 • та їх стабільність.

 Цікаві переконливі факти:

 • Національна Рада психічного здоров’я (Ізраїль) рекомендує EMDR для лікування жертв тероризму (2002);
 • Американська Психіатрична Асоціація рекомендує EMDR в якості ефективного методу лікування психічних травм (2004);
 • Міністерство Оборони США і Департамент Ветеранів США віднесли ДПДГ у вищу категорію для лікування інтенсивної травми (2004);

Кому допомогає ДПДГ?

В даний час EMDR-терапія успішно застосовується в роботі з різними психологічними проблемами:

 • невпевненість в собі,
 • підвищена тривожність,
 • депресії,
 • фобії і панічні атаки,
 • сексуальні розлади,
 • переживання гострого горя, пов’язаного з втратою або хворобою близької людини, розставанням;
 • страхи у дітей;
 • ПТСР у жертв нападів, катастроф і пожеж;

2 думки про “EMDR-терапія – дуже ефективний та швидкий метод роботи з травмою, що запускає природній механізм самозцілення”

 1. Доброго дня, скажіть чи після такої терапії може зникнути сон? Тобто ти ніби спиш, лежиш з закритими очима, а мозок щось постійно думає, і ти чуєш як б’ється пульс. Що години відкриваєш очі, ніби не можеш провалитись в сон. А коли ніби засинаєш тіло здригається і покривається холодним потом, і так багато разів за ніч.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Facebook
YouTube
Instagram